AMORTİSÖR TESTİ

Amortisör Testi

Sürüş anında sarsıntıyı azaltmak için araç ile zemin arasına yastıklama görevi yapar aracın engellerde hasar görmemesi için denge sağlayan mekanizmadır.Süspansiyon oluşum düzeninde amortisör, yay ve lastik takozların dan yararlanılır. Aracın lastikleri dahi süspansiyon sistemine dahildir. Bu sistemde aracın tekerlerinin çukur ve tümseklerde seviyeye göre aşağı yukarı hareket etmesi ile aracı düz bir sistemde tutarak titremesini önler. Süspansiyonların tam randımanla çalışması için 5 ana parçaya ihtiyacı vardır; Yaylar, amortisör, askı sistemleri ve çubukları rotiller dir.
Araçlarda süspansiyon sistemi oldukça önemlidir. Para ödeyip satın aldığımız araçlarda çocuklarımızı, ailemizi ve emanet olan mallarımızı taşıyoruz. Can ve mal güvenliğinin sağlanmasında otomobilin süspansiyon sistemi oldukça önemlidir. Aracı yolda tutan taşıyan mekanik sistemlerdir. Süspansiyon sisteminde meydana gelen hasarlar yol tutuşunu bozacak ve kazalara neden olacaktır.
Süspansiyon testleri araç kontrollerinde en önemli kısımlardır. Sürüş güvenliğini sağlayan bu parçaların detaylı kontrolleri merkezimizde yapılmaktadır.Süspansiyon bölümü ön takım olarak adlandırılırlar.